TonelegLidt om migSangbøgerUndervisning mv.BlogKontakt mig


Toneleg
 
Blog

Tja...her kan du så kigge indenfor i min verden!

 

13. maj 2011:

En fredag formiddag, lokalet er fyldt med en masse skønne babyer og deres mødre. Nogle af de mindste kender sangene så godt, at de kaster sig bagover allerede i starten af sangen om Noas ark, mens andre hviner af fryd når de pludselig "falder ned" fra mors knæ til sidst. Efter en tur over sø og land og en svingtur i et tæppe til Sov sødt barnlille, bliver der tid til at gemme sig bag tørklæder til Regnbuens farver og Jonas og hvalen - og ja, jeg synes det er både sjovt og inspirerende at synge med de mindste, og jeg er stensikker på at de får noget ud af det!

Da jeg for tre år siden udgav Mine Kirkesange, var det fordi jeg oplevede at der manglede noget. I kirkerne var det blevet mere og mere populært at lave babysalmesang eller rytmik. Nogle steder som små lukkede hold med fagter til salmer - andre steder som rene rytmikhold med præcis samme indhold som musikskolerne tilbyder. Midt i det sad jeg i en forstadskirke med en fornemmelse af at der skulle være mere plads til flere af dem der ikke er super kirkevante, men uden at det blev en ren musikskole kopi. Det blev startskuddet til at skrive sangene til Mine Kirkesange, som rummer en stak rytmiksange der er relevante til kirkebrug uden at være alt for selvhøjtidelige.

Sangene skulle både kunne leve op til en musikalsk standard som rytmiksange, med alt hvad børn og voksne kan få ud af det - og samtidig skulle de pege videre mod kirke, salmer og bibelfortællinger.

Når vi synger i kirkens legestue er alle velkomne, både dem der kommer langvejs fra, dem der ellers aldrig bruger kirken og dem der føler sig ret godt hjemme i salmerne. Døren til forstadskirken står åben, så ofte er lokalet propfyldt - men vi rykker tættere sammen og får plads til alle... også når de små er blevet store og kommer igen til ulvetimer og børnegudstjenester, for det er der ret mange af dem der gør.

...og ja, selvfølgelig kan sangene om Noas ark, regnbuens farver og Jonas og hvalen også synges derhjemme, på musikskolen og alle mulige andre steder, ligesom man i kirken godt kan synge sig en tur over sø og land - så syng bare løs!  

 

31. marts 2011:

Her skal der være plads til at tankerne kan flyve frit. Det kommer blandt andet til at handle om hvorfor man gerne må synge ved bordet, og om hvad der fik en gammel kirkerotte til at tage rasleæg i den ene hånd og blyant i den anden og begynde at skrive sange til kirkernes legestuer.

  

Nyhedsbrev
Et par gange om året udsender jeg et kort nyhedsbrev, f.eks. om nye udgivelser fra Toneleg.dk. Nyhedsbrevet udsendes via e-mail.

Du kan tilmelde dig nyhedsbrevet ved at sende en e-mail til ulla@toneleg.dk, og skrive "nyhedsbrev" i emnefeltet.

TonelegLidt om migSangbøgerUndervisning mv.BlogKontakt mig